Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Asayis Sıkça Sorulan Sorular

Asayiş Dairesi Başkanlığı

​Kayıp müracaatı esnasında verilmesi gereken bilgiler nelerdir?

1352

- Müracaatı esnasında kayıp şahsın bulunmasına yardımcı olabileceği değerlendirilen bilgiler  ile kayıp şahsın eşkal bilgileri ve güncel fotoğrafı kolluğa bildirilmelidir.

Suçsuz yere ceza evinde yatmaktayım ne yapmalıyım?

1133

- Adalet Bakanlığına müracaatta bulunmanız gerekmektedir.​

Uçucu ve uyuşturucu madde kullanan çocuklarla ilgili nereye başvuruda bulunabilirim?

1103

- Uyuşturucu, uçucu, yapıştırıcı madde ve alkol kullanan çocukları görmeniz halinde 155 Polis İmdat ve 183 Aile Çocuk hatlarına ücretsiz ihbarda bulunabilirsiniz. Ayrıca İl Merkezlerinde Çocuk Şube Müdürlükleri ilçelerde Çocuk Büro Amirlikleri ile Aile ve Sosyal Politikalar İl/İlçe Müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunabilirsiniz.

Sokakta dilendirilen çocuklarla ilgili herhangi bir cezai yaptırım bulunmakta mıdır? Konu ile ilgili nerelere ihbarda bulunabiliriz?

915

- Sokakta dilendirilen çocuklarla ilgili olarak çocuğu dilendirenler hakkında Türk Ceza Kanununa göre adli işlem ve Kabahatler Kanununa göre idari işlem yapılmaktadır. Dilendirilen çocuklar ve aileleri hakkında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri bilgilendirilir. Sosyal Hizmet Uzmanlarının aile ve çocuk hakkında yapacağı değerlendirme sonucunda; aile, sosyal ve ekonomik olarak desteklenerek çocuğun dilendirilmesi önlenmeye çalışılır. Ailesi tarafından ısrarla dilendirilmek suretiyle istismar edilen çocuklar mahkeme kararı ile ailelerinden alınarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine bağlı kurumlara yerleştirilir. Sokakta dilenen/dilendirilen ya da dilencilik amacı ile çalıştırılan (mendil satıcılığı, tartıcılık vb.) çocuklarla karşılaştığınızda 155 Polis İmdat Hattına ihbarda bulunabilirsiniz.

Küçük yaşta çalıştırılan çocuklar hakkında ne yapılabilir?

795

- Yasal olarak 15 yaşın altındaki çocuklar çalıştırılamaz. 18 yaşın altındaki çocuklar alkollü eğlence yerlerinde çalıştırılamaz. Bu durumlarda 155 Polis İmdat hattına konuyu bildirebilirsiniz. 15-18 yaş aralığındaki çocukların çalıştırılabileceği işler 06.04.2004 tarih ve 25425 sayılı Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik kapsamında belirlenmiş olup yaşlarına uygun olmayan işlerde çalıştırılan çocuklarla ilgili ihlalleri 170 nolu Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ve 155 Polis İmdat Hattına bildirebilirsiniz.

Vatandaşlar, internet üzerinden gerçekleştirilen intihara yönlendirme , fuhuş siteleri, kumar oynatılan siteler ve çocuk pornografisi yayınlayan siteler ile karşılaştıkların da şikayetlerini nereye bildirebilir ?

661

- Bu internet siteleri, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumuna ait www.ihbarweb.org.tr adresine bildirilmesi halinde erişime kapatılmaktadır.

​Çocuğumun okulunda bulunan bir grup çocuklardan zorla para istemektedir ne yapmalıyım?

647

- ​Bulunduğunuz yerdeki en yakın kolluk birimine veya Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat etmeniz gerekmektedir.

İnternet üzerinden şahsıma karşı işlenen hakaret veya tehdit suçu oluşmuş ise ne yapmalıyım ?

639

- Elinizdeki mevcut bilgi ve belgelerinizle birlikte en yakın kolluk birimine veya Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Kiracım kiramı vermiyor, evimden çıkmıyor, sorumluluklarını yerine getirmiyor ne yapmalıyım?

639

- Hukuk Mahkemelerine müracaat etmeniz gerekmektedir.

​Yaşadığım adli olay ile ilgili belge istiyorum ne yapmalıyım?

562

- ​Tahkikatı yürüten Cumhuriyet Başsavcılığından veya mahkemeden talep etmeniz gerekmektedir.

​​​​
  • İçişleri Bakanlığı
  • EGM Kurumsal e-Posta
  • Trafik Güvenliği Platformu 2020
  • Ulusal Ulaştırma Portalı
  • TUBİM
  • POLSAN
  • Polis Radyosu
  • Polis Eşleri Derneği