Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

Asayis Sıkça Sorulan Sorular

Asayiş Dairesi Başkanlığı

Sosyal ağlar ( facebook, twitter, vb.) aracılığıyla mağduriyete uğradım ne yapabilirim? (Tehdit, Hakaret , Şantaj vb.)

9303

- Mağduriyetinizle ilgili, elinizdeki somut bilgi ve belgelerle birlikte en yakın kolluk birimine ya da bulunduğunuz yerin Cumhuriyet Savcılığı’na şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir.

Uçucu ve uyuşturucu madde kullanan çocuklarla ilgili nereye başvuruda bulunabilirim?

8424

- Uyuşturucu, uçucu, yapıştırıcı madde ve alkol kullanan çocukları görmeniz halinde 155 Polis İmdat ve 183 Aile Çocuk hattına ücretsiz ihbarda bulunabilirsiniz. İlinizde bulunan Çocuk Şube Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirisiniz.

Küçük yaşta çalıştırılan çocuklar hakkında ne yapılabilir?

8333

- Yasal olarak 15 yaşın altındaki çocuklar çalıştırılamaz. 18 yaşın altındaki çocuklar alkollü eğlence yerlerinde çalıştırılamaz. Bu durumlarda konuyu 155 Polis İmdat hattına bildirin ve ikamet yerinizdeki Çalışma İl Müdürlüklerine ihbarda bulunabilirsiniz.

Aracıma, evime, bahçeme, ağaçlarıma vb. mal varlığıma zarar verildi/zarar veriliyor ne yapmalıyım?

6729

- Olayın meydana geldiği yerdeki Polis Merkezine veya Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat etmeniz gerekmektedir. Yapılan işlemler sonucunda failden zararınızın tazmin edilmesini mahkemeden isteyebilirsiniz

Vatandaşlar, internet üzerinden gerçekleştirilen fuhuş siteleri, kumar oynatılan siteler ve çocuk pornografisi yayınlayan siteler ile karşılaştıkların da şikayetlerini nereye bildirebilir?

6252

- Bu internet siteleri, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına ait www.ihbarweb.org.tr adresine bildirilmesi halinde erişime kapatılmaktadır.

İnternet ortamında yapmış olduğum alış verişle ilgili ürünün teslim edilmemesi, kusurlu olması, başka bir ürün gönderilmesi ya da alınan ürünün özelliklerini taşımaması gibi durumlarda nereye başvurabilirim?

1174

- İnternet üzerinden yapmış olduğunuz alışveriş sonrası yaşadığınız mağduriyetinizle ilgili haklarınızı, ikamet ettiğiniz yerdeki Kaymakamlık bünyesinde yer alan Tüketici Sorunları Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkeme’sine, eğer bulunduğunuz yerde Tüketici Mahkemesi bulunmuyor ise Asliye Hukuk Mahkemelerine Tüketici Mahkemesi sıfatıyla başvurmak suretiyle arayabilirsiniz.

Bilgim dışında üzerime hat açılmışsa ne yapabilirim, yasal haklarım nelerdir?

1044

- Bilginiz dışında adınıza açılmış GSM hattı varsa, ilgili GSM şirketinin müşteri hizmetlerini arayarak adınıza açılmış hattın kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Adınıza hat açan kişiden ve bayiiden şikayetçi olmak için Emniyet Birimine veya Cumhuriyet Savcılığına suç duyusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca, tazminat hakkınız bulunduğu için, denetim yükümlülüğünü yerine getirmeyen GSM şirketi hakkında bulunduğunuz ildeki Asliye Hukuk Mahkemesine tazminat davası açabilirsiniz.

Bilgim dışında adıma açılan GSM hatlarını nasıl öğrenebilirim?

754

- Bilginiz dışında adınıza açılan GSM hatlarını Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun https://hat-sorgulama.btk.gov.tr internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Yapmış olduğum araştırma çalışması ( tez, makale vs. ) kapsamında suç istatistiklerine ihtiyaç duymaktayım. Bu istatistikleri nasıl temin edebilirim?

662

- 23.03.2005 tarihli 21 nolu genelge gereğince suç istatistik talepleri Emniyet Genel Müdürlüğü Ana Komuta Kontrol Merkezi (AKKM) Dairesi Başkanlığınca karşılanmaktadır. Her türlü suç istatistik talebi AKKM Dairesi Başkanlığına yapılması gerekmektedir.

……com isimli internet sitesinden bir ürün siparişi verdim. Fakat gelen malzeme istediğim marka, model, orijinal veya anlaştığımız ürün değil. Gelen kargoyu görmeden almak zorundasınız. Kutuyu ….kargo çalışanı ile birlikte açtık. Ürünün siparişini verdiğim ürün olmadığını birlikte gördük ama bir şey yapamadım. Gönderiyi gördükten sonra almak istiyorum. Bu durumda ne yapmalıyım?

655

- Şikayetiniz ile ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığına (Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü) veya Cumhuriyet Savcılığına müracaat etmeniz gerekmektedir.

​​​​
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • EGM Kurumsal e-Posta
  • Trafik Güvenliği Platformu 2020
  • Ulusal Ulaştırma Portalı
  • PEKAY
  • UPEM
  • TUBİM
  • POLSAN
  • Polis Radyosu