Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

CİNAYET BÜRO AMİRLİĞİ

Asayiş Dairesi Başkanlığı   Cinayet

Cinayet bir kimsenin başka bir kimseyi, bilerek ya da bilmeyerek öldürmesi eylemidir. Türk Ceza Kanunumuzda cinayet adam öldürme başlığı altında 81-82 ve 83. Maddelerinde düzenlenmiştir.

cinayet1.jpg

Kasten öldürme


Madde 81.    Bir insanı kasten öldüren kişi, müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.


Madde 82.  Kasten öldürme suçu tasarlayarak, canavarca hisle veya eziyet çektirerek, üstsoy veya altsoydan birine ya da eş veya kardeşe karşı, çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle, kan gütme ve töre saiki gibi nedenlerle işlenmesi halinde, kişi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.

 


cinayet2.jpg
   İntihara Yönlendirme

Madde 84. Başkasını intihara azmettiren, teşvik eden, intihar kararını kuvvetlendiren ya da başkasının intiharına herhangi bir şekilde yardım eden kişi bu suçu işlemiş sayılır.

Kişileri intihara teşvik eden ve sürükleyenler bu eylemleri sonucunda kişinin ölümüne sebep olması durumunda bu suçun ağırlaştırılmış cezası ile cezalandırılır.


 cinayet3.jpg

Kasten Yaralama

Madde 86. Kasten başkasının vücuduna tüm ateşli silahlarla, kesici, delici ve ezici aletlerle, acı veren, sağlığının bozulmasına sebep olan kişi bu fiili ile suç işlemiş sayılır.

Kasten yaralama suçunun üstsoy veya altsoydan birine ya da eş veya kardeşe karşı, çocuğa ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, kişinin yerine getirdiği kamu görevi gibi nedenlerle işlenmesi halinde, kişiye verilecek ceza artırılır.

Kasten yaralama fiili sonucunda mağdurda vücut bütünlüğünü ve akıl sağlığını kalıcı olarak bozan bir hasar oluşturması halinde yine fiilin gebe bir kadına karşı işlenmesi ile çocuğunun düşmesine sebep olması durumunda kişiye verilecek ceza artırılır.cinayet4.jpg Çocuk Düşürtme Ve Çocuk Düşürme

Madde 99.  Bir kadının rızası olmaksızın çocuğunu düşürten kişi bu suçu işlemiş sayılır. Çocuk düşürtme fiili sonucunda kadının beden ve ruh sağlığında bozulmasına sebep olan kişinin cezası artırılır.

Rızaya dayalı olsa bile gebelik süresi on haftadan fazla olan bir kadının çocuğunu düşürten kişi suç işlemiş sayılır. Ancak gebeliğin kadının mağdur olduğu bir suç sonucu oluşması halinde rızası dâhilinde süre yirmi haftaya kadar uzatılabilir.

Madde 100. Gebelik süresi on haftadan fazla olan kadın çocuğunu isteyerek düşürmesi halinde bu suçu işlemiş sayılır.

 
  • İçişleri Bakanlığı
  • EGM Kurumsal e-Posta
  • Trafik Güvenliği Platformu 2020
  • Ulusal Ulaştırma Portalı
  • TUBİM
  • POLSAN
  • Polis Radyosu
  • Polis Eşleri Derneği